Dostihy 2010

 

Dostihová sezóna roku 2010 se blíží k závěru. Čeká nás poslední účast na bodovacím CACTovém dostihu 24.10.2010 v Lednici. Naše Akabka letos běhala poslední rok v kategorii dospělých. Její věk ji už bohužel řadí do kategorie seniorské. Startovala téměř na všech dostizích na domácí dráze, její neúčast nebyla způsobena zraněním či háráním, ale mými domácími povinostmi v kombinaci se studiem. Je zbytečné zde popisovat její vítězství neboť při startech bez konkurence vlastně ani o vítězství nejde. Na tento smutný fakt si zvykám léta, nicméně plemeno kvůli tomu jistě měnit nebudu :). Po dlouhém zvažování jsem Akabu nakonec přihlásila i na maďarské světové mistrovství.

 

Po prvním rozběhu jsem byla nadšena, že obsazené startovní pole zvládala psychicky a se psy převážně německého chovu vůbec doběhla. Čas byl fantastický, nebyl však rozhodující. Soupeři byli mladíčci, zvyklí běhat s konkurencí. Druhé rozběhy byly díky totální nepřízni počasí zrušeny a do finále se postupovalo právě dle časů z kola prvního. A tak jsme skončili, díky Bohu v pořádku, zdraví. Běhat budeme už jen rekreačně a těšit se na další roky, které budou pro Akabku ve znamení rodičovství. A doufat, že i její potomci budou na dráze dosahovat stejně svělých časů a při nezbytném štěstí se k nám přidají i další nadšenci a čas sólo startů bude zažehnán.

 

MISTROVSTVÍ  SLOVENSKA   22.5.2010   RÁBAPATONA


Na naléhání kamarádky Hany jsme se s Akabkou přihlásili na dráhové Mistrovství Slovenska. Její syn Milan nás v sobotu ráno vyzvedl doma a společně jsme se vydali směr Maďarsko. Je to báječné, když nemusíte řídit! Bez jediného zaváhání jsme se po dvou hodinách vylodili na dostihovém závodišti, Milan je fakt dobrý.

 

 


Organizaci dostihového dne měli na starosti maďarští chrtaři, slovenský překlad však fungoval, takže k žádným nedorozumněním nedocházelo.Nejvíce bylo přihlášených vipetů, devatenáct  psů a čtrnáct  fen, v seniorské kategorii pak dalších šest. Italáčci startovali čtyři, maďarských chrtů se prezentovalo celkem deset, barzojů sedm , azavaků šest, sloughi moje Akaba samotná (bohužel) a jeden afgán. Greyhoundy jsem vynechala záměrně – dostavil se pro mě omračující počet  - třináct fen a šestnáct psů!  Z tohoto pohledu si myslím, že volba pronájmu maďarské dráhy byla vynikající.

 

 


Délka dráhy je oproti našim zvyklostem maličko rozdílná, pro velká plemena je to 495m, malá 360m a pro seniory setřících 280m.  Že je to dráha písková s motorovým zajícem snad ani není nutné připomínat, dráha je všeobecně známá a má v chrtařském světě dobré jméno. Velký oplocený pozemek se sociálním zařízením, dostatek stromů poskytující v parných dnech blahodárný stín, dobře udržovaná dráha se zastřešenými boxy a dostatek prostoru v padoku, tribuna zastřešená také, důstojný prostor pro vyhlašování vítězů, vlastní kantýna, ke které jediné bych měla pro tuto akci výtku – maďarský guláš, na který jsme se docela těšili, byl již do přestávky vyprodán, škoda.

 

 


Začátek dostihů se maličko opozdil, pak však již vše běželo svižně, jako na drátkách. Po šesti rozbězích následovala desetiminutová přestávka na úpravu dráhy. Výše zmíněný počet startujících však posunul závěrečné finálové běhy až na avizovanou odpolední sedmnáctou hodinu. Časový výsledek naší Akabky byl špatný, podepsala se na něm falešná březost, věk feny a samozřejmě i písková dráha. Jsem tak v těžkém rozhodování, zda ji hlásit na zářijové Mistrovství světa, láká mne však zřejmě poslední možnost jejího startu se soupeřkami. I když kdo ví? Ustála by to tak jako v německém Sachsenheim? Celý svůj sportovní život byla zvyklá běhat téměř vždy sama, mnohokrát jsem to již „oplakávala“ a ptala se kde všechny ty sloughi s licencí jsou, přestože je mi jasné, že coursing je pro přírodní plemeno oblíbenější forma závodu. Co se dá dělat, měnit plemeno kvůli tomu nehodlám.

 

 


Závěrečné dekorování nebralo konce. Vyhlašovali se totiž vítězové „B“ i „C“ finále. Vítěz „A“ finále byl odekorován velice pěknou dekou, k tomu si majitel odnesl i obrázek právě toho „svého“ chrta. Domů jsme dorazili až po deváté večer, unaveni z celodenního sluníčka a večerního náletu komárů. Celkově však lze tuto akci krátce a výstižně – zase jedna podařená akcička.

 

 

Za fotografie děkuji Renatě Mildner, DG DogGear

 

ZAHÁJENÍ DOSTIHOVÉ SEZÓNY V LEDNICI


Uplakaný předdostihový týden se měl v pátek začít spravovat. Do toho však přišla zpráva, že sopečný mrak v současné době nechvalně ovlivňuje počasí nad střední Evropou. Nejsem odborník, jen si tak občas říkám, jestli světové dění víc neovlivňují zprávy komerčních médií.... no, ať je to jakkoliv, jisté je, že pršelo ještě i v pátek.  Dostihová dráha pro pořádání prvních letošních dostihů klubu chovatelů dostihových chrtů Lednice byla tedy na sobotní starty zavlažena velice vydatně.  A jen zainteresovaní vědí, že František Poláček je kouzelník. S nástrahami počasí si poradil a dráhu pro „Vítání jara“, bodovací dostih s udílením titulu CACT, na 17.4.2010 připravil perfektně.


Horší to bylo s příjezdovýma cestama. Hotový tankodrom, který až v průběhu dne pomaloučku vysychal a organizátoři mohli odložit gumáky. U přejímky psů jsme mohli konstatovat, že nové klubové stránky s přihlašováním on-line, zabodovaly. Dopisovalo se jen málo a slova chvály majitelů přihlašovaných chrtů patří našemu novému správci, členu klubu, Filipu Machovskému. Nastolený řád se však v průběhu dostihů někteří majitelé pokoušeli přehodnotit k obrazu svému. Snad v pěti případech chtěli svého psa přehlásit jinam, změnit pořadí startů, věci pro pořadatelskou službu zcela nepřijatelné.  Jednalo-li by se o nováčky, pak jsou tyto přehmaty omluvitelné pro neznalost, co však říct zkušeným chrtařům? Snad jediné – disciplína je v našem sportu důležitá a pořadatelé rádi a ochotně ve svém volném čase „slouží“, nikoliv „posluhují“.

 

 

 


A kolik že se nás k Vítání jara nakonec sešlo? Majitelů italských chrtíků přibylo. I když k dekorování nastoupila pouze fena Perla Ferite Bugsy a pes Athos z Kouteckých Hvozdů, mladých zvířat se ukázalo daleko více, převážně z chovatelské stanice prezidenta klubu Zdeňka Baráka. Vipetů se představilo jednadvacet, jen v klasickém dostihu, dalších dvanáct pak v licenčních bězích mladých. Jednotlivé časy přikládám v přehledné tabulce. Absenci afgánských chrtů rodiny Bejčkových nahradily výstavní fenky z chovatelské stanice ze Zličínských luk, Gracie Blue a Císařovna. Samostatně běžel domácí Ahadir van de Bremen Františka Poláčka. Bohatá účast barzojů v Lednici příjemně překvapila.  Šest mladých zvířat se pokoušelo o splnění dostihové licence, k vidění byla také pěkná řádka štěňat a do dostihu nastoupily  dvě feny Johanky Horákové z chovné stanice Nijinski Ballet + pes Aleny Portešové Angel of Mine Royal Lily. Po zimní přestávce se přijel předvést z Olomouce irský vlkodav Baruch Baruc. Dařilo se mu velmi dobře, ostatně jako vždy a svou cenu si za pěkný běh zasloužil. Zkušený chovatel saluk, pan Rejpal, pokračuje v nastoleném předsevzetí běhat co nejlépe. Jeho zvířata jsou bezproblémová, dosáhla krásných časů a jeho účast na vrcholných dostihových akcích roku je již jistá. Ze zástupců saharských chrtů byla k vidění pouze sloughi Akaba ag Dalvit, v letošním roce naposledy startující v kategorii „předseniorské“. Je jí šest let, její časy už dávno nejsou co bývaly, chuť jí však vůbec neschází. Na tomto místě bych si dovolila lehce odskočit ze sobotního dostihového dne k nedělnímu tréninku. Druhý zástupce saharáků azavak totiž exeloval. Na startu se sešlo šest azavaků a jejich běh byla naprostá pohádka. Nádherná ladná těla vůbec nepřipomínala svým během dusot koní, naopak se lehce vznášela a bez sebemenší kolize dorazila do cíle. Úžasná podívaná, opravdu. Ale honem zpět do sobotního dostihu. Po zmíněné sloughi se předvedli dva faraonští chrti paní Kutiové z Rakovníka. Ostřílení závodníci, zkušená majitelka, která se svými psy vítězí všude, kde se objeví na startu. Jistě je to především její zásluha, že faraonský pes zaznamenává na dostihových drahách nebývalý vzestup.  Fena plemene ibizký podengo v majetku Filipa Machovského konečně našla soupeře na dráhu a střihla si mix se psem Malachite Moonstone of Pricess Bishaaram. Závěrečný běh je jasně vždy v režii greyhoundů. Tentokrát to byli ve finálovém běhu dva psi a dvě feny. Jasně zvítězil Mistr světa Fenomén Co Co pana Plačka a utvořil dráhový rekord v čase 27,92. O druhé a třetí místo se dělili sourozenci z chovné stanice Argument. Keira byla nakonec o čtyři setiny druhá před svým bratrem Killem Billem v majetku domácí členky klubu Hany Bruchterové.

 

 

 


Myslím, že i přes větrné počasí se Vítání jara v Lednici krásně vydařilo a doufejme, že stejně příjemná atmosféra  nás bude provázet i na dostihu dalším  - 2.5.2010 s názvem Lednický pohár, bodovací dostih s udílením titulu CACT.

 

Text: Lenka Malinovská

 

 

 

Visual Lightbox

 

 

 

Náhodná Fotogalerie

 

 

C´CHEMALA

Bohemia Genao

 

DAHIJA

Bohemia Genao

 

AKABA AG

Dalvit

 

ALZENA

 

 

BADRA

Shubah al Warda

 

Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank Zjistit Jyxorank TOPlist