Plemeno

POVAHA SLUGY

  Povaha:

            Sluga je přírodní plemeno. Pro přírodní plemena obecně jsou charekteristické tyto znaky povahy:

·             plachost

·             malá cvičitelnost

·             averze vůči nucení

·             nedostatek soustředění

·             nevázané lovecké pudy

·             averze vůči drilovému cvičení

·             vysoká inteligence

·             výborná paměť

·             vysoká schopnost řešit problémy (až na složitější nákupy a řešení kvadratických rovnic)     

Z toho vyplývá, že psi přírodních plemen, to nejsou psi pro každého - pouze pro:

zodpovědné, informované a obětavé milovníky psů.

 

   - plachost

            Tím není myšlena labilní nervová soustava, ale spíš opatrnost a nedůvěřivost jak k cizím lidem, tak i ke všemu novému a neobvyklému. Bez této opatrnosti by povolně žijící pes ve své domovině nepřežil.

 

  - malá cvičitelnost

U přírodních plemen se udává, že jsou obtížně cvičitelná. Je to ale spíše otázka použité metody a motivace. Sloughi není německý ovčák ani pudl - nátlakové metody u ní nezabírají, spíš naopak. Slugu musí cvičení bavit - pak se vše naučí velmi rychle. Pokud k dobré motivaci přidáme přidáme laskavost a důslednost, bude i poslušná.

Pro šikovného cvičitele, který rozumí psímu chování, je radost cvičit se slugou a něco ji učit. Podle mých osobních zkušeností je sluga velice chápavá a mnohé cviky se naučí dokonce rychleji, než jiná tzv. "lehce cvičitelná" plemena používaná pro služební výcvik.

Každodenní zábavné cvičení spojené s hrou a odměnami je prospěšné pro obě strany - psa i jeho majitele. Utužuje vzájemný vztah, majitel se tak učí porozumět psímu způsobu myšlení a chování. Pes se na takovéto cvičení velmi těší - je to pro něj vítané zpestření života. Asi nejvhodnější je pro slugu výcvik agility, protože metodika výcviku je založena výhradně na pozitivních metodách.

 

  - averze vůči nucení

Zlášť štěňata jsou na to velice citlivá, těžko si zvykají na obojek, na vodítko, těžko snášejí jakékoliv omezování svobody. Násilím se ničeho nedosáhne, je třeba velké trpělivosti. V žádném případě nelze použít donucovací metodu při učení. Učit pouze hrou a pamlsky. Donucení - např. stlačení zádě při povelu "sedni" sluga chápe jako velice nepříjemné, takže ho použijeme jen jako trest při neposlechnutí naučeného povelu "sedni" , ale ne při jeho učení.

 

  - nedostatečné soustředění

Sluga je velice roztěkaná, neustále pozoruje své okolí, aby jí nic nic neuniklo, vše ji zajímá - jen ne její cvičitel. Soustředění se ale dá naučit a vytrénovat - např. viz. metodika výcviku agility.

 

  - nevázané lovecké pudy

Pronásledování všeho, co se hýbe, je sluze vrozené, je to její přirozená potřeba. Je velmi těžké až nemožné dosáhnout v tomto směru stoprocentní poslušnosti. Za pronásledování zvěře není možné psa trestat. Řešením je výcvik na dlouhé šńůře, pouštět psa jen na bezpečných místech, vidět zvěř dřív než on a včas ho přivolat. Vrozený pud pronásledování kořisti si sluga může vybít na dostihové dráze - při klasických dostizích nebo coursingu.

 

  - averze vůči drilovému cvičení

Nejen učení musí slugu bavit, ale i každé cvičení. Po slugince nemůžete chtít, aby 10x za sebou splnila povely sedni, lehni, stůj. Skupinové cvičení základní poslušnosti na kynologickém cvičišti slugu většinou nenadchne. Cvičení musí být pestré, zajímavé, s přestávkami vyplněnými hrou.Takové cvičení sluga miluje a těší se na něj.

 

  - vysoká inteligence

  - výborná paměť

  - vysoká schopnost řešit problémy

Inteligence slugy se vyznačuje schopností řešit problémy po svém a k svému prospěchu - je to důsledek dlouhého vývoje v její domovině, kde se musela spolehnout především jen na sebe. Přírodní plemena svou inteligencí vynikají nad všemi ostatními více prošlechtěnými plemeny psů. Ale pozor!Vysoká inteligence psa nebývá pro majitele vždy výhodou. Mnohem lépe každý zvládne hloupého psa. Hloupý pes "nezlobí".

Chytrý pes má vysokou potřebu stále nových dojmů, zážitků, vyžaduje pestré zaměstnání. Pokud mu to vše majitel v dostatečné míře nezajistí, bude se pes nudit a bude nucen si zajistit uspokojení svých psychických potřeb sám - např. útěky, touláním, vymýšlením všelijakých "lumpáren" atd.

Výborná paměť může být pro majitele také nevýhodnou vlastností. Stačí jedno selhání nervů (vašich), jedno hrubé zacházení či potrestání tzv. "se zpožděním" (tj. jinak než v okamžiku nežádoucí činnosti - psi si uchovávají povědomí o určitém vlastním činu jen 1/2 až 2 vteřiny - tzn. že pes nechápe, že je trestán za něco, co spáchal před pěti minutami (o půlhodině či půldni ani nemluvně)) a chování psa je tím poznamenáno na několik let i na celý život. Sluga má i výbornou paměť prostorovou a orientační. I když uteče, nikdy nezabloudí, nikdy se neztratí. Vrátí se vždy na místo, odkud utekla, a to třeba i z úplně opačné strany.

Pamatuje si ale také lákavou mršinu nebo smetiště s kostmi ze zabijačky, kolem kterého jste šli před týdnem a když si usmyslí, odskočí si ho zkontrolovat, i když tentokrát jdete úplně jinou cestou.

Velmi dlouho si pamatuje i osoby, se kterými se jednou spřátelila (ale i znepřátelila).Štěňata, která odcházejí do světa v devíti týdnech svého věku, bezpečně poznají svého chovatele i v dospělosti.

Schopnost řešit problémy také každý majitel nehodnotí kladně. Řešit problémy, to znamená např. rychle přijít na to, jak se otvírají dveře, že koš na odpadky se dá otevřít sešlápnutím pedálu apod. Ale kdo dovede inteligenci svého psa ocenit a těšit se z ní, koho baví vymýšlet svému psovi zábavu, učit ho různé kousky, koho baví přemýšlet, jak svého psa přelstít, místo aby ho fyzicky trestal, ten bude slugou nadšen a nikdy se s ní nebude nudit.

Kdo jednou žil se slugou a zamiloval si ji, tomu se pak zdá každé jiné plemeno nezajímavé.

 

Sluga žila odjakživa po staletí v nejužším kontaktu se svým pánem, svou rodinou. Spala se svým pánem ve stanu, nezřídka i pod stejnou pokrývkou, účastnila se her dětí, všude svou rodinu doprovázela. Úzký vztah k pánovi a k jeho rodině je v povaze slugy pevně zakotven. Proto je sluga:

- mimořádně milý rodinný pes, přítulná, mazlivá a hravá

- má vynikajicí vztah k dětem

- velmi pevný vztah ke členům rodiny (nemůže proto v dospělosti měnit majitele)

- má potřebu být neustále se svými lidmi

 

 

Než se rozhodnete opatřit si štěně slugy, dobře uvažte, zda jste ochotni a schopni věnovat štěněti maximum času, zda jste ochotni překonat svoji pohodlnost při výchově štěněte. Spousta lásky, trpělivosti, mazlení, her a dobrého krmení - to zdaleka nestačí. U slugy je nesmírně důležitá dobrá socializace. V období tzv. "vtišťovací fáze" , která trvá přibližně od tří do šestnácti týdnů věku, se rozhodujícím způsobem formuje budoucí povaha a chování dospělého psa. Je třeba využít každého dne a štěně seznamovat s cizími lidmi, dětmi, cizími psy, domácími zvířaty, ruchem ulice, různým prostředím.... Ideální jsou přeplněná tržiště, parky ve velkých městech, kde se scházejí pejskaři a volně pobíhají samí hodní psi....

Je možné, že u vás vyrostlo už několik psů jiných plemen bez této intenzivní speciální výchovy,a přesto z nich byli ideální a bezproblémoví společníci. U slugy je to jiné. I když má štěně po předcích vrozenou výbornou povahu, bez dobré socializace z ní ideální společník nebude.

 

Jak taková dobře socializovaná sluga vypadá? Bez obav ji můžete pustit v kterémkoliv velkém parku - s cizími psy se nepere, nehoní běžce, lidí si nevšímá. Na výstavě se chová suverénně, nechá se od rozhodčího prohmatat, prohlédnout si zuby. Doma sice hlídá, ale když pozvete návštěvu dál, za chvíli se uklidní a většinou se nechá i pohladit. Neloví slepice, nehoní ovce, kamarádí s rodinnými kočkami...Bez problémů cestuje s vámi autem, vlakem, autobusem i tramvají, můžete ji brát všude sebou. Jistě stojí za to obětovat maximum, každý den se štěněti do jeho 4 měsíců intenzivně věnovat a pak se třeba i 15 let těšit z vynikajícího společníka.

 

Přírodní plemena mají zachované všechny původní instinkty a způsoby chování - tak jako jejich divocí předci. Mají pevné zdraví, bezproblémové porody, vynikající mateřské chování. Pokud v rodině žije slug několik, je velmi zajímavé pozorovat sociální chování ve smečce. Nejkrásnější a nejzajímavější je období odchovu štěňat, kdy o štěňata pečuje celá smečka. Zpočátku matka do blízkosti svých potomků žádného psa nepustí. Ale když štěňata otevřou oči a začnou chodit, už se o ně tolik nebojí a přenechá část péče ostatním. Především mladé feny - tetičky jsou ze štěňat nadšené, nosí jim hračky a vydrží si s nimi hrát po celý den, pokud štěňata právě nespí. Když už štěňatům mateřské mléko nestačí, matka i otec jim vyvrhují potravu, i když chovatel krmí štěňata sebelépe. Od matky nebo jiného člena smečky je to vždy lepší než z misky. Je až dojemné pozorovat, když některý člen smečky přinese štěňatům pamlsek, který sám dostal. Matka to dělá běžně. Obzvlášť rádi přinesou štěňatům větší kus syrového masa. Jednou jsem každému psovi dala čerstvě zabitého králíka i s kůží. Otec štěňat všem dospělým psům králíky sebral, donesl je štěňatům a roztrhl jim je - naporcoval, aby je mohla sežrat. Takto se o mláďata starají vlci nebo dingové, psi vysoce prošlechtěných plemen to už neumí.

 

Různí chovatelé mají různé názory a různé chovatelské cíle, proto se odchovy jednotlivých chovatelů mohou od sebe dost lišit. Pro plemeno jako celek je to ale jen dobře. Dá se říct, že existují dva protipóly:

a)chovatelé, jejichž primárním chovatelským cílem je "výstavní sluga". Zaměřují se na co nejvyšší jemnost a ušlechtilost, co nejvyšší zdůraznění typických znaků a proporcí. Jejich odchovy většinou na výstavách s přehledem vítězí. Nejrychlejší a nejjistější cesta k tomuto cíli je příbuzenská liniová plemenitba.

b)chovatelé, jejichž nejdůležitějším chovatelským cílem je zachovat plemeno v jeho původní podobě pro budoucí generace. Dbají především na dobrou povahu, pevné zdraví a z hlediska exteriéru na typický vzhled, eleganci, ale bez funkčního přehánění. Preferují nepříbuzná  spojení, používají v chovu přímé importy pro oživení krve a zachování genetické pestrosti plemene.

Samozřejmě ne všichni chovatelé se dají rozdělit do těchto dvou škatulek, ne všichni mají tak vyhraněný názor.

Jestliže uvažujete o koupi štěněte, měli byste si ujasnit, kvůli čemu si štěně pořizujete, co je pro vás nejpodstatnější a podle toho si vybírat, od kterého chovatele a z jakého spojení si štěně vyberete. Zda jsou pro vás nejdůležitější výstavní úspěchy nebo dobrá povaha, pevné zdraví. Nelze chtít vše najednou.Superšampion s vynikající povahou a pevným zdravím, to se povede málokdy. Pokud plánujete dovoz štěněte ze zahraničí, konzultujte to raději napřed s poradcem chovu. Když se vám podaří dovést štěně,které není se slugami v ČR příbuzné, prokážete tím našemu chovu velkou službu.

 

Podle Dany Kupkové

opsala Lenka Malinovská


 Hunde, die nicht jeder kennt :  Die   Slouhgis

 

Psi, které každý nezná - Sloughi

 

O salukách, které jsou vzdálené příbuzné slug, milovníci psů již něco slyšeli, ale sotva něco o slugách. A přece žije toto už tisíc let staré plemeno u beduínů v severní Africe.  Staré skalní kresby na Sahaře znázorňují psa již tak, jak je také dnes prezentován.  Obě rasy psů - slugy i saluky,  se staly cennými lovci v poušti,  přičemž rozdíl mezi nimi je následující :  saluky jsou "befedert",  tzn. že mají dlouhé chlupy na uších a nohách a mohou se vyskytovat ve všech barevných tónech,  oproti tomu jsou slugy krátkosrsté a jednobarevné.  Jsou přípustné jen dvě vyjímky :  žíhaná srst a černá,  kdy jsou světlé znaky povoleny. 

Během mých cest přes pouštní území a mého pobytu u Beduínů v Emi Kusei na Granza Tschad,  jsem slugy viděl,  ale nevěděl jsem, že jsou tak vzácné, cenné a povýšeny na nejvyšší šlechtu.  Vedle přímo estetické krásy spojuje slugy také řada zvláštních vlastností.  Toto prastaré orientální plemeno chrtů se s dnešními plemeny chovanými k tomu nebo onomu účelu,  nebo jen tak pro potěchu oka,  vůbec nemůže srovnat.  Dnešní lidé jsou v každém vztahu nadmíru " zvláštní " -  sluga je inteligentní,  s vlastními myšlenkami a kombinacemi,  nedá se lehce ošidit,  má velmi pyšný a nezávislý charakter,  tzn. že velitelský hlas by znamenal velmi špatné zacházení s nimi.  Vy jste společník a přítel,  i příteli jejího majitele je ochotna splnit každé přání,  ale nelze ji otrocky či panovnicky nutit podávat packy či dělat svíce.  Proto zachovává na druhé straně až extrémní klid a přizpůsobivost v bytě,  klid a pevné nervy, po zdravotní stránce je velmi odolná a pokud jde o výživu a napájení velmi skromná.  Celá tisíciletí žila v chudé pouštní krajině a při skromném stravování nestačilo jen přežít,  ale také zajistit přežití rodině, která ji vlastnila.

Jak již bylo řečeno,  domovem vzácné  (u nás)  slugy je pouštní území Egypta až Maroko.  Vedle sokola a drahého arabského koně je sluga třetí v tomto společenství.  Král Hassan v Maroku chová tyto drahocené,  vysoce ceněné chrty ve svých kotcích,  jako všeobecně všichni vznešení Arabové si opět slugy drží,  ačkoliv štvanici v těchto zemích zakázali.  Ale sluga je štvavý lovecký pes.  Skalní obrazy ji ukazují při lovu na lvy,  žirafy ,  antilopy a muflony,  ano ,  tehdy se to po nich ještě vyžadovalo.

Beduíni nasadili na slugy velmi vysokou cenu a tu užívali na velbloudích a koňských trzích,  ke kterým přicházeli ze všech částí pouště Beduíni se svými fenami,  nechali je krýt dobrými psy,  jak to také dělali s drahými arabskými koňmi a velbloudy.  Tak zůstala tato rasa přes tisíciletí čistě zachována.  Bolestné bylo přistižení feny při páření s jinou rasou!  Její důstojnost byla pošpiněna a čekal ji stejný osud jako beduínskou ženu přistiženou s jiným mužem -  tento chybný krok by nepřežila.

Na hranici mezi Saharou,  zónou Sahelu a černou Afrikou je sluga u nomádských kmenů stále ještě využívána k lovu.  Tam je nepostradatelným pomocníkem při lovu gazel,  antilop a jiných divoce žijících rychlonohých zvířat.  Štve je tak rychle, že to vypadá,  jako by se ani země nedotýkala. Hodnota slug na těchto územích se posuzuje podle jejího výkonu.  Je-li velkým lovcem,  má stejnou hodnotu jako chovný velbloud nebo výborný arabský kůň.  V domě Arabů a ve stanu Beduínů bude tato sluga velmi vážená a také rozmazlována.  Zemře-li,  celý dům je ve smutku,  jako by zemřel člen rodiny.

Barva slugy je v prvé řadě písková s černou maskou nebo bez ní.  Tato barva písku může vykazovat všechny odstíny jako písek v oblastech pouště,  tedy od béžové do temně červené až ohnivě černé.  Slugy pocházejí z pouštních oblastí,  kde musí překonávat extrémní teploty - zimu v noci a vedra přes den.  Slugu můžeme označit za tvrdou,  v našich podmínkách tedy netrpí. 

Co se týká péče o ni-  potřebuje jen minimum práce,  při krátké srsti je jí čistotnost vlastní,  každou nečistotu odstraní jako kočka.  Tuto vynikající orientální rasu je docela dobře možné držet v bytě,  kde si tiše jako pomník obsadí po vzoru Orientu stálé místo.  Zloději a lupiči u Vás nemají žádnou šanci!  Samozřejmě,  že jen pobyt v bytě není dostačující, potřebuje dlouhé hodiny výběhu, stejně jako pobyt v přírodě. Městští psi s malým výběhem jsou" nijací ". Slugy patří ještě k několika málo psům naší země,  kteří dokáží úplně sami bez potíží přežít.  K přežití člověka nepotřebují. V rodinách chovatelů uznává jako přátele jen ty, kteří skutečně k rodině patří. Od cizích lidí se nechá jen pohladit, dotknout se,  ale laskání je vyhrazeno jen úzkému kruhu přátel.  Cizince neposlouchá,  pozoruje je ale upřeně.  V tomto případě ukáže,  že se slugou nejsou žádné žerty.  A jak majitele brání!  S odvahou a jasným přehledem.  Brání dům i jeho obyvatele a přejde rovnou do útoku, když se dějí nebo jsou vyvolávány spory a nepravosti.  Miluje děti a důstojně se nechá členy své rodiny provádět.

Jaká je její cena?     Asi dvanáct týdnů staré štěně stojí kolem 1000 až 1500 DM.  Je to oficiální cena stanovena podle běžných cen pro chrty ve spolkové republice.  U nejlepších vrhů  - s tituly rodičovských zvířat -  je cena ještě o něco vysší.  Na zřeteli mějme její vzácnost,  cenu ryzí vyjímečnosti,  jakož i cenu charakteru.  To nám dává zas a znovu příležitost pod tímto dojmem nového psa získat  Když má někde mladé zvíře bílý znak,  což mu ale nevadí při jeho možném předvedení na výstavě,  je to jen malá kosmetická vada.  Toto je ale neoficiální a tuto věc musí prodávající s kupujícím projednat.

 

Martin Meissner, Kirchentellinsfurt

přeložila Lenka MalinovskáSTANDARD FCI

 

Arabský chrt (Sloughi)

Standard FCI č. 188
skupina FCI 10 - orientální chrt
země původu - Afrika
krátkosrstý chrt, výstavy, dostihy, lov

 

Celkový vzhled a povaha:

typický orientální chrt, v současné době ve větším počtu chován v Maroku. Rychlý pohyb, celková ušlechtilost, velmi hrdý a vznešený, oddán svému majiteli s potřebou ho ochraňovat. Silně vyvinutý lovecký pud. Je schopen ocenit tichý klid příbytku.

Kohoutková výška:

psi 66 - 72 cm (ideálně 70 cm), feny 61 - 68 cm (ideálně 65 cm)

Stavba těla:

u psa kohoutkové výšky 70 cm by měla činit délka těla 67 - 68 cm, u feny o kohoutkové výšce 65 cm by měla délka těla činit 62 - 63 cm

Typ:

jednotný, hladkosrstý

Použití:

pes lovící na viděnou

Hlava - celkový popis:

z profilu je hlava protáhlá, elegantní, jemná, ale dosti silná. Při pohledu shora tvoří silně protáhlý trojúhelník. Mozkovna je nejširší, směrem k nosu se hlava zužuje

Mozkovna:

má vrchní linii plochou, přiměřeně široká, od ucha k uchu by měla měřit 12 - 13 cm. V zadní části je zřetelně zaoblená, ze stran se rovnoměrně zužuje. Očnice směřují dopředu, čelní brázda je jen slabě patrná. Zřetelný týlní hrbol. Stop slabě vyznačený

Čenichová partie:

tvar protáhle trojúhelníkovitý, směrem dopředu zúžený, je stejně dlouhá jako mozkovna. Linie čenichové partie jsou rovné v celém jejich průběhu. Nos nemá kostěný podklad, takže poněkud spadává dolů

Nos:

černý, nikoli zašpičatělý, zřetelně vyvinutý

Pysky:

jemné, pružné, horní překrývá spodní čelist, koutek je málo patrný

Zuby:

silné čelisti, pravidelné, nůžkový skus, klešťový skus je akceptován

Oči:

velké, tmavé, správně uložené, někdy trochu přivřené, výraz očí je milý, trochu zasmušilý, jakoby nostalgický pohled. Při světlé barvě srsti může být jantarově zbarvené

Uši:

vysoko nasazené, zavěšené, těsně přiléhající, trojúhelníkového tvaru s lehce zaoblenými vrcholky

Krk:

dlouhý, vzhůru nesený, jemná kůže bez laloku, krátká srst

Tělo:

krátký hřbet, téměř vodorovný, krátká a suchá bedra, kostnatá a skloněná záď, hruď není přiliš široká, ale je dosti hluboká, dosahuje až k loktům. Ploše klenutá žebra, viditelná. Břicho a slabiny vtažené

Ocas:

tenký, bezmasý, nesen pod hřbetní linií těla, až k hleznům dosahující

Hrudní končetiny:

lopatky dlouhé, šikmo uložené, silné končetiny, předloktí kostnatá a svalnatá. Zápěstí a záprstí silná a pružná, tlapky lehce protáhlé, černé nebo pigmentované drápy

Pánevní končetiny:

stehna plochá, svalnatá, končetiny dlouhé, osvalené, nárty silné bez paspárků

Pohyb:

krok, klus, cval - hlavně cval

Kůže:

velmi jemná, k tělu přiléhající, netvořící záhyby, ani lalok na krku

Srst:

velmi krátká, přiléhající, jemná

Zbarvení:

pískové, světle pískové, s maskou nebo bez masky, červeně pískové, pískové zbarvení s tzv. úhlováním, žíhané

Vady:

světlé oko, hrubá hlava a tělo, výrazný stop, špatné proporce a hřbetní linie, strmá záď, krátký ocas, příliš osrstěný, nesprávně nesený, tvrdá srst, malé bílé odznaky na hrudi

Vylučující vady:

depigmentování na pyscích, kolem očí, vztyčené, překlopené, příliš dlouhé a dozadu složené uši, polodlouhá srst, větší bílé znaky, předkus, podkus, neodpovídající zbarvení, kryptorchismus, monorchismus

Poznámka:

psi musejí mít dvě normálně vyvinutá varlata v šourku sestouplá

Visual Lightbox

 

 

 

Náhodná Fotogalerie

 

 

C´CHEMALA

Bohemia Genao

 

DAHIJA

Bohemia Genao

 

AKABA AG

Dalvit

 

ALZENA

 

 

BADRA

Shubah al Warda

 

Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank Zjistit Jyxorank TOPlist